Get Adobe Flash player

Zakończenie projektu „Nauka demokracji w szkole”

W dniach 22-28 września 2019r. siedmioosobowa grupa uczniów i absolwentów naszej szkoły pod opieką Wiolety Michalczyk i Olgi Tylutki (Stowarzyszenie „Nasze Rio”) wzięła udział w spotkaniu kończącym dwuletni projekt „Nauka demokracji w szkole”, które odbyło się we Włoszech. Spotkali się tam uczestnicy projektu ze szkół partnerskich: Gesamtschule z Treuenbrietzen z Niemiec, Podesti Institut z Chiaravalle (region Marche) i naszej. Nasi uczniowie mieszkali w rodzinach swoich włoskich kolegów: Elisy i Matteo oraz u Marianny - nauczycielki z tamtejszej szkoły. Mieli świetną okazję poznać inną kulturę, zwyczaje i poćwiczyć znajomość języków obcych.

Pierwszy dzień spędziliśmy w podróży. Niektórzy z nas lecieli po raz pierwszy samolotem, a dla „weteranów lotów” przeżyciem okazało się ogromne lotnisko w Monachium, gdzie z jednego terminalu na drugi trzeba było jechać pociągiem. Daliśmy radę i szczęśliwie dotarliśmy do Ankony, skąd późną nocą odebrali nas gospodarze.

Drugi dzień to zajęcia w szkole. Najpierw uroczyste powitanie przez Dyrektora Szkoły i Burmistrza Chiaravalle. Był również obecny Burmistrz Truenbrietzen. Następnie uczniowie udali się na warsztaty fotograficzne, a nauczyciele i przedstawiciele partnerskich instytucji i miast zajęli się podsumowaniem projektu i przygotowaniem raportu końcowego. Padły też propozycje kontynuowania współpracy. Po przerwie na lunch udaliśmy się na zajęcia sportowe do sali gimnastycznej w innej szkole, gdzie w międzynarodowych drużynach graliśmy w siatkówkę. Wieczorem miła niespodzianka: promocja serii książek “I processi per i crimini di Guerra tedeschi in Italia” zorganizowana w Teatrze Miejskim specjalnie z myślą o uczestnikach projektu o demokracji. Podziękowano im w ten sposób za współpracę w ramach projektu. Po wizycie w teatrze kolacja w stołówce szkoły imienia “Marii Montessori”. Ta znana nauczycielka urodziła się właśnie w Chiaravalle.

Trzeci dzień do południa również spędziliśmy w szkole: nauczyciele kontynuowali podsumowanie projektu, a uczniowie pod kierunkiem Jonasa ze Stowarzyszenia SV-Bildungswerk z Berlina przygotowywali plakaty apelujące o ochronę Ziemi i klimatu. Po lunchu kolejne zajęcia sportowe - tym razem koszykówka. I oczywiście, mimo deszczu musieliśmy spróbować włoskich lodów.

Środa zaczęła się od wizyty na cmentarzu, gdzie wspólnie z Niemcami złożyliśmy wieniec na grobie bohatera wojennego, dzięki któremu Treuenbrietzen i Chiaravalle zostały w 2010 roku miastami partnerskimi. Potem pojechaliśmy do Ankony, gdzie zwiedziliśmy szkołę średnią IIS Podesti Calzecchi Onesti. Bardzo spodobały nam się świetnie wyposażone pracownie, np. fryzjerska, fotograficzna, ortodontyczna, czy kosmetyczna. Po poczęstunku spotkaliśmy się z panią przewodniczką Laurą, która oprowadziła nas po Ankonie. Opowiedziała nam m.in. o cmentarzu żołnierzy polskich, o historii i znaczeniu handlowym portu, pokazała romańsko-bizantyjską katedrę i Łuk Triumfalny. Potem spędziliśmy trochę czasu nad Adriatykiem, gdzie niektórzy z nas odważyli się na kąpiel w morzu. Wygonił nas stamtąd deszcz, zakupy i pyszna kolacja w winnicy z widokiem na górę Monte Conero wynagrodziły nam to.

Czwartek od rana w podróży: dwie zabytkowe miejscowości – Macerata i Conero. Historia pierwszego z nich sięga przełomu III i IV w. p.n.e. Zobaczyliśmy m.in. przepiękne pałace, z których wiele jest obecnie siedzibą wydziałów miejscowego uniwersytetu. Jest to miasto najbardziej znanego poety włoskiego Giacomo Leopardi i znaku nieskończoności. Potem naturalnie lody i pizza. W Recanati wdrapaliśmy się na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy zapierające dech w piersi widoki. Po powrocie tradycyjnie kolacja „u Montessori”.

W piątek mieliśmy możliwość zwiedzić przepiękne jaskinie - „Grotte di Frasassi”- system jaskiń krasowych. Bajkowy krajobraz stworzony przez naturę długo pozostanie w naszej pamięci. Po powrocie piekliśmy wspólnie ciasta według miejscowych przepisów. Były pyszne! Po kolacji oczekiwana, choć nietypowa dyskoteka. Okazało się, że mogliśmy nauczyć się tańca pod kierunkiem fachowego instruktora.

W sobotę rano wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Trudno było się pożegnać z włoskimi i niemieckimi kolegami, ale na pewno nawiązane przyjaźnie przetrwają próbę odległości. Warto było wziąć udział w projekcie!


Aleksandra Wróblewska i Wioleta Michalczyk

  bip

Logowanie

Tłumacz

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj102
Wizyt w tygodniu222
Wizyt w miesiącu941
Łącznie wizyt361215

szpd

Plakat Telefon Zaufania 800080222

animus

fundacja kghm

uodo

reaguj masz prawo
Fundacja Rosa
Stop zwolnieniom z WF-u
Teatr TVP

 

Szanowni Państwo! Serdecznie witamy na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Brodatego w Złotoryi. Mamy nadzieję, że strona pozwoli uzyskać Państwu jak najwięcej informacji oraz zachęci do odwiedzenia naszej szkoły ..
Szkoła Podstawowa nr 3
im. Henryka Brodatego w Złotoryi

tel. /76/ 878 35 74 fax. /76/ 743 70 75

Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.