W „Trójce” zawsze bezpiecznie

Z troski o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów, nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskich kampanii Bezpieczne wakacje i Zachowaj trzeźwy umysł. Celem obydwu akcji jest uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwa, na które mogą być narażone. Szczególnie podczas letniego wypoczynku, kiedy czujemy się bardzo swobodnie, a rodzice nie zawsze są w stanie skontrolować jak ich pociechy korzystają z wolnego czasu. Jak w roku ubiegłym do uczestnictwa w tej szkolnej imprezie zaprosiliśmy przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego, Ratownictwa Wodnego oraz Jednostki Poszukiwawczo Ratowniczej. Przeprowadzono pogadanki na temat bezpieczeństwa, przypomniano dzieciom, gdzie jeśli zajdzie taka potrzeba, szukać pomocy i pod jakie numery telefonu dzwonić. Nie obeszło się bez pokazu sprzętu, jakim dysponują poszczególne grupy ratownicze i konkurencji sprawnościowych. Pomimo upału, zabawa była wspaniała, a organizatorzy zapewnili wszystkim wodę i lody. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg imprezy.

Życząc udanych wakacji pamiętajmy, że życie i zdrowie dzieci jest najwyższą wartością, o którą powinniśmy troszczyć się wszyscy !

Oto kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:

1. Rower i wrotki, piłka
· Pamiętaj, jezdnia to nie plac zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność!
· Należy korzystać ze ścieżek rowerowych !
· Nie pożyczaj roweru nieznajomym !
· Zakładaj kask rowerowy na głowę !
· Podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych !
· Graj w piłkę daleko od ulicy !
· Uważaj na jezdni biegnąć po piłkę !

2. Nad wodą

Kąpiemy się tylko w miejscach oznakowanych i wyznaczonych do kąpieli !
· Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których nie znasz dna !
· Słuchaj poleceń ratownika !
· Kąp się w miejscach dozwolonych tylko pod opieką rodziców !
· W wodzie bądź ostrożny, nie utrudniaj kąpieli innym !
· Dbaj o jej czystość plaży !
· Przestrzegaj regulaminu kąpieliska !

3. W górach

· Zawsze idź szlakiem wyznaczonym !!!
· Słuchaj się opiekuna !!!
· Nie zbaczaj ze szlaku !!!
· Nie wyruszaj w góry podczas burzy !!!

Dbając o swoje bezpieczeństwo:

- Do zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni;
- Dbaj o środowisko - nie wyrzucaj śmieci i nie zaśmiecaj otoczenia;
- Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych i pod opieka dorosłych
- Zawsze mów opiekunom lub rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej;
- Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym;
- Nie korzystaj z propozycji podjazd lub jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi;
- Nie podchodź i nie zaczepiaj obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli wydaje się być łagodny.

Rodzice i opiekunowie dzieci:
Zawsze bądźcie czujni i interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, z kim i gdzie. Kontrolujcie jego czas wolny oraz rozmawiajcie z nim jak najwięcej.