Sen o Warszawie… spełniony

W dniach 23-25 maja 2018 r. grupa 44 uczniów z naszej szkoły wyprawiła się do Warszawy. Opiekunami dzieci i młodzieży były panie Dorota Jarczak, Iwona Stelmach, Bogumiła Bachór i Magdalena Herbut oraz pan Damian Komada.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Ogrody na Dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion PGE Narodowy. Odbyła się też przejażdżka metrem. Drugiego dnia mieliśmy zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, lekcję w Muzeum Narodowym oraz podziwianie zgromadzonych tam eksponatów. Mogliśmy stanąć m.in. pod ogromnym obrazem Jana Matejki: „Bitwa pod Grunwaldem”. Potem czekała na nas wizyta w Belwederze i Łazienkach Królewskich oraz spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zwiedzanie Powązek wywołało silne emocje – przy grobach Powstańców Warszawskich (najczęściej 17-20 latków) pojawiły się łzy wzruszenia. Zapaliliśmy znicze przy grobach Jacka Kaczmarskiego, Kazimierza Deyny, Powstańców Styczniowych, Powstańców Warszawskich, Żołnierzy AK i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Przez przypadek udało nam się też odnaleźć na Powązkach grób Aleksandra Zawadzkiego (działacza komunistycznego - patron SP3 w latach 1967-1991). Pod koniec odbyło się wieczorne zwiedzanie Starego Miasta – spacer po Placu Zamkowym i Rynku oraz wizyta pod pomnikami Syrenki i Małego Powstańca. Trzeciego dnia zwiedziliśmy Zamek Królewski - realizując zajęcia edukacyjne w dwóch grupach: „Motywy antyczne” dla klas gimnazjum i „Wizyta u króla” dla klas 7. Następnym punktem programu był Plac Defilad z Pałacem Kultury oraz Centrum Pieniądza w Narodowym Banku Polskim.

Doszło też do interesującego zdarzenia, które nie było planowane. Podczas wieczornego wyjścia spotkaliśmy aktora Adama Zdrójkowskiego (znanego m.in. z roli Kuby Boskiego w serialu „Rodzinka.pl”). Osiemnastoletni aktor zgodził się zrobić serię zdjęć Selfie z naszymi uczniami. Zapytał się też skąd jesteśmy oraz życzył nam miłego zwiedzania Warszawy.

Walory edukacyjne i wychowawcze naszej wycieczki były ogromne. Mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze miejsca i zabytki związane z dziejami narodu, państwa i kultury polskiej. Znalazło się także miejsce na współczesną naukę oraz delektowanie się wspaniałą - nowoczesną architekturą stolicy. Uczniowie zrealizowali dużą ilość zajęć edukacyjnych z historii, sztuki, fizyki, chemii i matematyki. Wszystko zostało im przedstawione na żywo i w sposób bardzo atrakcyjny. Wysoką wartością każdej wycieczki jest tzw. „praktyczna i spostrzeżeniowa konfrontacja z rzeczywistością”. Udało nam się ten cel zrealizować doskonale. To co młody człowiek zobaczy, doświadczy, poczuje, pozostanie mu w pamięci na całe życie!

Miodem na serca opiekunów były pochwały. Już pierwszego dnia nasz przewodnik zaskoczył nas przy obiadokolacji stwierdzeniem: „Ale macie rewelacyjną młodzież”. Nasze miny musiały wyrażać duże zdziwienie, bo po chwili dodał z uśmiechem: ”Naprawdę, wiem co mówię, oprowadzam setki wycieczek; co mi zależy, po co miałbym zmyślać”. W kolejnych dniach potwierdziły się te słowa – usłyszeliśmy wiele miłych słów pod adresem naszych uczniów. Chwalono ich zachowanie i zaangażowanie podczas lekcji prowadzonych w Muzeum Narodowym, Belwederze, Zamku Królewskim…

Opiekunowie: Dorota Jarczak, Iwona Stelmach,
Bogumiła Bachór, Magdalena Herbut, Damian Komada

Sen o Warszawie… spełniony