Dzieci z grupy I świetlicy uczestniczyły w zajęcia z arteterapii z elementami biblioterapii i muzykoterapii prowadzonymi przez panie Jadwigę Stępniak i Bogumiłę Bachór.
Kanwą naszej rozmowy o wartościach, pomaganiu, empatii i zrozumieniu była przepiękna baśń Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Osobowość każdego młodego człowieka kształtuje się w zetknięciu z otaczającym światem. Sztuka może dopomóc w rozumieniu rzeczywistości oraz budowaniu do niej pozytywnego stosunku: rozbudzać myślenie i emocje, ukazywać obszary piękna, zachęcać do postawy twórczej, wykazywać na potrzebę kontaktu z ludźmi, uczyć wartościowania. Twórczość jest najwyższym przystosowaniem jednostki do świata zewnętrznego. Głównym celem arteterapii jest to, by po jej zakończeniu, osoba która została jej poddana, optymistycznie podchodziła do problemów, radziła sobie z własnymi emocjami, stała się odporna na niepowodzenia i nabrała wiarę w samego siebie, a także pokonała własną nieśmiałość.
Działania arteterapeutyczne przyjmują różne formy, do których zaliczyć możemy:
· terapię za pomocą sztuk plastycznych, czyli za pomoca rysunków, grafiki, rzeźby, itp.,
· choreoterapię, czyli za pomocą tańca i ruchu,
· muzykoterapię, w której wykorzystywany jest własny głos, nagrania muzyczne, a także instrumenty muzyczne,
· biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem książek, publikacji literackich, itp.
Grupa uczniów bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, które bardzo podobały się zarówno młodym ludziom jak i ich rodzicom .