2013/ 2014 Z okazji  święta górniczego zwanego  „Barbórką”- czwartego grudnia odwiedził nas zaprzyjaźniony górnik. Wystąpił w galowym stroju górniczym i w czapce z białym pióropuszem. Dowiedzieliśmy się, że poprawna nazwa górniczej czapki to czako. Pióropusz przy czako symbolizuje ptasie pióra, którymi kiedyś górnicy czyścili otwory strzałowe. W hierarchii górniczej kolor pióropusza też ma znaczenie. Zielony noszą generalni dyrektorzy i prezesi kopalń. Biały – inżynierowie, technicy górniczy, sztygarzy. Tradycyjny czarny – górnicy dołowi, czerwony natomiast to przywilej górniczej orkiestry.

Oprócz takich ciekawostek obejrzeliśmy film o technologii kopania „skarbów” ziemi, czyli o etapach wydobywania  i przetwarzania urobku zwanego rudą miedzi. Dzieci mogły osobiście zobaczyć i dotknąć eksponatów z drobinkami srebra, a nawet złota. Była to ważna lekcja wiedzy na temat surowców wydobywanych na naszych terenach i ukazanie ciężkiej, niebezpiecznej pracy górnika. Miłe spotkanie zakończyliśmy podziękowaniami i życzeniami „złożonymi na ręce” naszego górnika dla całej górniczej braci.

2013/ 2014     2013/ 2014     2013/ 2014