Życzenia Wielkanocne

życzymy Wszystkim dużo wiary,
nadziei i miłości.
Niech szczególne piękno tych Świąt
napełnia wszystkie serca radością.

Dyrektor, Grono Pedagogiczne
i Społeczność Uczniowska naszej szkoły

Wielkanoc jest najważniejszym spośród dwunastu świąt kościelnych. Święto to określa się także mianem Pascha, Niedziela Wielkanocna lub Zmartwychwstanie Pańskie. Wielkanoc jest świętem ruchomym, to znaczy, iż nie ma stałej, jednej daty jego obchodzenia jak np. w przypadku Bożego Narodzenia. Święto to zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca wypadającej po 21 marca. Z tego powodu Wielkanoc zawsze przypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.Wielkanoc jest świętem związanym mnóstwem zwyczajów i tradycji. Pierwszą tradycją jest zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową. Kiedyś rolę palmy pełniły gałązki wierzby z pąkami zwanymi baziami. Obecnie mało kto samodzielnie przygotowuje palmy. Dziś zazwyczaj są one kupowane, w gotowej formie. Kolejnym zwyczajem jest to, iż przed Wielkanocą gospodynie domowe robią wiosenne porządki. Takie porządki symbolizują pozbycie się z domu wszystkich kłopotów, problemów, chorób oraz rozgoszczenie się szczęścia, radości na nadchodzący rok. Innym znanym wszystkim zwyczajem jest święcenie pokarmów w Sobotę Wielkanocną. Tradycyjnie do koszyczka niesionego do kościoła wkłada się wędlinę, chleb, sól oraz oczywiście jajka. Jajka są bezsprzecznym symbolem Wielkanocy i już od pokoleń są zdobione najróżniejszymi metodami. Pisanki mogą być zdobione farbami, obklejone włóczką, wycinankami czy nakrapiane woskiem. Oprócz jajek w różnej postaci na każdym stole świątecznym nie może zabraknąć także żurku, pieczonego mięsa, babki wielkanocne oraz mazurka. Z kolei Lany poniedziałek, jest zwyczajem, który zmieniał się i ewoluował poprzez dziesięciolecia. Na początku był Śmigus, który polegał na biciu gałązkami po nogach oraz lekkim skraplaniu woda bliskich osób, aby odpędzić od nich wszelkie nieszczęście. Zwyczaj ten zmieniał się i ewoluował, aż w końcu mamy dziś Lany Poniedziałek podczas, którego młodzi chłopcy czują się bezkarnie oblewają przypadkowo spotkane osoby na ulicy wiadrem wody. Trzeba pamiętać, że wymienione zwyczaje są tylko przykładowymi, a pełna lista tradycji warz z opisami mogłaby być dobrym materiałem na książkę.