Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 3 Lipiec 2022    |    Imieniny obchodzą: Anatol, Jacek, Tomasz

NPRCz już w realizacji!

nprcz

 

„Graj z biblioteką”- Literacka Gra Biblioteczna zakończona!


W dniach 30.05-03.06.2022r. na terenie naszej szkoły odbyły się zmagania literackie, o których informowały kolorowe plakaty. Zadaniem czytelników było szukanie kodów QR -rozwiązywanie zagadek, rebusów, zadań literackich.

Na wstępie uczestnicy zabawy otrzymali starter do gry oraz instrukcję. Zadanie polegało na odnalezieniu na terenie szkoły pięciu różnych kodów QR i zeskanowaniu ich. Każdy kod to oddzielne zadanie literackie. Uczniowie szukali informacji w książkach, bibliotece, Internecie. Często polegali na swoich bogatych wiadomościach.

Po  rozwiązaniu zadań, na kartę startową należało wpisać cyfry, które naniesione na ostatni szósty kod QR- po zeskanowaniu ,dał informację o zwycięstwie oraz miejscu odebrania nagrody.

W zabawie wzięło udział wielu czytelników. Działaniom naszych poszukiwaczy towarzyszyły wielkie emocje i rywalizacja. Szczególnie zaangażowali się uczniowie z kasy 8a, 8e, 7d, 5a. Nagrodą była ocena z języka polskiego, zakładka oraz słodycze.

Serdecznie gratulujemy szkolnym literackim graczom!

Liczymy na Was w przyszłości!

Scenariusz gry powstał na szkoleniu uczestników Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy, które tym razem odbyło się 18 maja 2022r. w naszej szkole.

Biblioteczna kampania czytelnicza


Zwierząt rozmowy # czytaj!

Biblioteka szkolna przeprowadziła w szkole kampanię promującą czytelnictwo.

Tym razem o zaletach czytania opowiadały różne zwierzęta, gdyż:

Mądrość zwierząt od lat jest znana,

nawet one wiedzą o zaletach czytania”

Zadaniem uczniów było wymyślenie, napisanie i umieszczenie w „chmurkach” tekstów promujących czytanie, a następnie  przyklejenie ich do zdjęć wybranych zwierzaków. Była to doskonała i kreatywna zabawa. Powstały często humorystyczne, wesołe teksty i ciekawe dialogi. Przypomnieliśmy książki, których bohaterami są różne zwierzęta i obejrzeliśmy co proponuje biblioteka szkolna. Przy tej okazji każdy mógł pochwalić się swoim pupilem i o nim opowiedzieć. Uczniowie wykazali się znajomością właściwych zasad pielęgnacji, żywienia zwierząt i ich ochrony. Mówili, jak ważne są w życiu człowieka, dowiedzieli się też, gdzie można zgłaszać przypadki złego traktowania zwierząt. Zachęcaliśmy do wspólnego czytania z domowymi zwierzakami i domowym zwierzakom.

Prace uczniów poszczególnych klas m.in. 4b,5c,6b zostały umieszczone na wystawie w bibliotece szkolnej - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem!

Zabawa trwa, kto pupila i książki ma!

 

Konopnicka nieoczywista w bibliotece szkolnej


MARIA KONOPNICKA
 –PATRONKA ROKU 2022

„W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię "Roty” – głosi treść uchwały przyjętej przez Izbę. Posłowie opisali w niej życiorys Konopnickiej oraz jej dorobek literacki. „Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze” – napisali posłowie w uchwale. źródło : WWW.SEJM.GOV.PL

Biblioteka szkolna włącza się w obchody rocznicowe. Uczniowie systematycznie zapoznają się z życiem i twórczością Marii Konopnickiej. „Krasnoludki są na świecie”- czytamy wiersze, bajki, rozwiązujemy krzyżówki, oglądamy filmy. Propagujemy również konkursy innych bibliotek dotyczące pisarki.

Główny projekt naszej biblioteki to:  „50 twarzy Marii Konopnickiej”.

Dzieci , które przebywały w bibliotece rysowały, malowały, ozdabiały. Powstały piękne, kolorowe portrety udekorowane ulubionymi przez pisarkę kapeluszami. Autorzy prac i anonimowi artyści wykazali się ogromną pomysłowością i talentem. Były prace a' la Picasso m.in. dzieci z Koła literacko - plastycznego „Z bajką przez świat”, które działa w naszej bibliotece. W ten nieoczywisty sposób zachęcamy czytelników do lepszego poznania życia, twórczości  poetki oraz spraw, o które walczyła i epoki, w której żyła.

Wiemy już, że MARIA MA MOC!

Przygotowaną wystawę można obejrzeć na korytarzu
obok biblioteki.

Serdecznie zapraszamy!

BIBLIOTEKA PROPONUJE

UKRAIŃSCY UCZNIOWIE W NASZEJ KLASIE – PORADNIK DLA NAUCZYCIELI

https://edukacja.um.warszawa.pl/-/ukrainscy-uczniowie-w-naszej-klasie-poradnik-dla-nauczycieli

https://szkolaedukacji.pl/ukrainscy-uczniowie/

Poznaj kulturę i naród ukraiński poprzez literaturę, muzykę i film - wspólnie w klasiepoznajemy ukraińską literaturę, film i muzykę

https://blog.ceo.org.pl/poznaj-ukraine-kulture-i-narod-ukrainski-poprzez-literature-muzyke-i-film/?fbclid=IwAR0qiufpnYAxyz0gA0Q3GJpYzHcjWf6DQW_dhKzXAuXatYRFPRDYJ6wB2Fc

Uczeń i uczennica z doświadczeniem migracyjnym w szkole - materiały o tym, jak Ich wspierać

https://blog.ceo.org.pl/uczen-i-uczennica-z-doswiadczeniem-migracyjnym-w-szkole-jak-ich-wspierac/

70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim do pobrania całkowicie za darmo!

https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/70-darmowych-ksiazek-dla-dzieci-w-jezyku-ukrainskim-do-pobrania/

Ulepili!

Miło nam poinformować, że w Bibliotecznym Konkursie ”Tosia ulepiła Plastusia, a Ty co wymyślisz?” wzięło udział 30 czytelników.

Zadaniem konkursowym było wykonanie z plasteliny, modeliny lub masy solnej postaci lub kompozycji przestrzennej z ulubionej książki.

Celem konkursu było zachęcenie dzieci do wkroczenia w świat fantazji i wyobraźni, odkrywanie nowych możliwości jakie daje plastelina, modelina czy masa solna. Materiały te są ciekawą alternatywą plastyczną i posiadają wymiar terapeutyczny. Pozwalają ćwiczyć koncentrację, kreatywność, wyzwalają w dzieciach zdolności eksperymentowania, nieograniczone możliwości zabawy oraz rozwijają sprawność manualną.

Jury złożone z n-la plastyki oraz bibliotekarzy miało trudne zadanie, ponieważ prace były niezwykle pomysłowe i ciekawie wykonane. Wiele z nich zachwyca szczegółami, starannością, a ich bohaterowie przenoszą nas w kolorowy, bajkowy świat.

Mamy pewność, że była to wspaniała zabawa.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Wkrótce wręczenie nagród.
Zapraszamy do galerii!

W załączniku lista laureatów:

 pdfLaureaci

Zdjęcia prac:

Zdjęcia z wręczenia nagród:

Pierwszaki czytelnikami!


„Dziecko, które czyta,

stanie się dorosłym, który myśli …”

Wielkim świętem biblioteki szkolnej jest przyjęcie w poczet czytelników uczniów klas pierwszych. W tym roku odbyło się to 23.02.2022r.

Pasowanie poprzedziły próby: mądrości i ciszy, którym poddani zostali przyszli czytelnicy. Dzięki nim dzieci wykazały, że mają dużą wiedzę na temat bohaterów bajek, wierszy i książek dla dzieci. Poznały zasady korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz przypomniały, jak postępować z książką.

Uroczystość uświetniła inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy 3a, przebranych w wesołe, bajkowe stroje.

Po pomyślnym przejściu wszystkich prób uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki. Młodych czytelników obdarowano prezentami, którymi były: książka ”Pierwsze abecadło”, kreatywny alfabet, kolorowe zakładki, wydrukowane prośby książki, list do rodziców zachęcający do czytania dzieciom, korzystania z zasobów biblioteki oraz zalety czytania książek opracowane przez Szwedzką Akademię Literatury Dziecięcej.

Cieszymy się, że przybyło nam wielu miłych czytelników. Mamy nadzieję, że będą nas często odwiedzać, rozbudzać swoją ciekawość i poznawać nowych książkowych przyjaciół.

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wspólnego, bibliotecznego święta.

pdfList do rodziców

pdfSiedemnaście zalet czytania książki dla dzieci

 

UWAGA KONKURS!

konkurs biblioteczny 1

konkurs biblioteczny 2

 

1 procent 2022 

bip

Logowanie

Tłumacz

Licznik odwiedzin

Dzisiaj39
Wczoraj101
Wizyt w tygodniu871
Wizyt w miesiącu347
Łącznie wizyt535352

ztz


szpd 

animus

fundacja kghm

uodo

reaguj masz prawo
Fundacja Rosa
Stop zwolnieniom z WF-u
Teatr TVP

 

Szkoła Podstawowa nr 3
im. Henryka Brodatego w Złotoryi

tel. /76/ 878 35 74 fax. /76/ 743 70 75

Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.