Poznajemy się w nauce i zabawie
„Poznajemy się w nauce i zabawie"
Partnerska współpraca z Ernst-Rietschel-Grundschule w Pulsnitz
8 kwietnia 2014 r. naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów i nauczycieli z Ernst-Rietschel-Grundschule w Pulsnitz. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Poznajemy się w nauce i zabawie" i zostało współfinansowane przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Radę Rodziców. Wizyta pozwoliła na pogłębienie istniejącej już współpracy między szkołami, dzieci mogły samodzielnie rozwijać nawiązane wcześniej kontakty. Uczniowie szkół w Złotoryi i w Pulsnitz mieli okazję do wspólnej nauki i zabawy, a nauczyciele - do wymiany doświadczeń.
Goście z Niemiec zostali przywitani inscenizacją baśni „Kopciuszek" oraz piosenkami, oczywiście w języku niemieckim; program przygotowała pani Joanna Ardelli. Obejrzano też konkursowe prace plastyczne „Pulsnitz- miasto przyjaciół", na których najczęstszym motywem były pierniki, z których właśnie to miasto słynie. Miało również miejsce wystąpienie dyrektorów szkół, którzy okazali radość z ponownego spotkania. Wyrazili też nadzieję na kontynuację trwającej współpracy. Następnie uczniowie klas 4a i 4b oraz dzieci z Pulsnitz zostali losowo przydzieleni do trzech grup, które realizowały przygotowany program: zajęcia sportowe (prowadzone przez pana Leszka Antonowicza), zabawy artystyczne ( przygotowane przez panią Marzannę Hajdun) oraz naukę płukania złota, poprowadzoną przez członków Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.
Miło było popatrzeć na polsko- niemieckie odtańczenie poloneza, na wspólne odegranie na instrumentach piosenki „Trzy Kurki", czy też na sportowe współzawodnictwo. Najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali nagrody, a wszystkim gościom zostały przekazane wykonane przez dzieci upominki.
Wszystkie formy wspólnej zabawy cieszyły się ogromnym powodzeniem, dzieci doskonale porozumiewały się między sobą, umiały współdziałać w grupie, razem wykonywały powierzone zadania. Nad całością czuwały koordynatorki projektu, panie: Renata Mucha i Iwona Pierzchała. Uczniowie polscy i niemieccy miło i twórczo spędzili wspólnie czas. Tego typu projekty dają nadzieję na przezwyciężanie uprzedzeń, na stawanie się bardziej tolerancyjnym i otwartym na innych, a co najważniejsze - uczą unikania stereotypów.