Get Adobe Flash player

Artykuły

Partnerstwo szkół

Partnerstwo szkół

      27 marca 2012 roku Szkołę Podstawową nr 3 im. Henryka Brodatego w Złotoryi po raz piąty odwiedziła grupa uczniów

i nauczycieli z Grundschule w Pulsnitz w ramach projektu „Spełniamy marzenia małych Europejczyków” współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie, Polskie Bractwo Kopaczy Złota i Radę Rodziców.

Podczas  spotkania integracyjnego uczniowie obu szkół mieli okazję

do wspólnej nauki, zabawy, a nauczyciele do wymiany doświadczeń.

        Najmłodsi uczniowie „trójki” przywitali swoich rówieśników piosenkami i inscenizacją „Kopciuszka” przygotowaną w języku niemieckim. Goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć i plakatów poświęconą 800 – leciu Złotoryi. Następnie udaliśmy się

do Dobkowa, do Ekomuzeum - muzeum bez ścian, gdzie dzieci polskie

 i niemieckie zostały podzielone na dwie grupy, które naprzemiennie miały do wykonania różne zadania.

Pierwsza grupa tworzyła w glinie w pracowni państwa Rudnickich „Pod Aniołem”. Warsztaty umożliwiły dzieciom zapoznanie się z pracą ceramika, rozbudziły wrażliwość artystyczną, rozwijały zdolności manualne oraz ukazały im drogę, jaką musi przejść kawałek gliny, aby stać się pięknym kolorowym wyrobem. Uczniowie pod okiem instruktorów, samodzielnie wykonali prace,

 a także otrzymali na pamiątkę  upominek „Aniołka na szczęście”. Gospodarze poczęstowali nas słodkimi wypiekami.

        Druga grupa spotkała się z pszczelarzem w pasiece „Na Malinowym Wzgórzu”. Dzięki tym zajęciom edukacyjnym uczniowie zaznajomili się z funkcjonowaniem pasieki, zobaczyły narzędzia wykorzystywane do pobierania miodu. Zaprezentowane były produkty pozyskiwane z natury – miód, pyłek kwiatowy, plaster woskowy, mleczko pszczele. Bartnik opowiadał o roli pszczół, rozwoju i życiu tych owadów. Omówił rodzaje miodu i kwiatów, z których powstaje. Przypomniał, jakie są właściwości

odżywcze i lecznicze produktów pszczelarskich. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się także z krótką historią Pogórza Kaczawskiego i architekturą Dobkowa. Pogoda sprzyjała, dlatego udało się nam  dojrzeć  w oddali jeden z wygasłych stożków Krainy Wygasłych Wulkanów – Czartowską Skałę.

Dzieci brały również udział w zabawach i konkursach zręcznościowych na świeżym powietrzu m.in. ścigały się w workach, chodziły na szczudłach, szukały igły w stogu siana, uczyły się udzielać pierwszej pomocy medycznej. Najbardziej wytrwałe

i zaangażowane zostały nagrodzone dyplomami, książkami i piłkami.

Kolejną niespodzianką w tym dniu była nauka płukania złota, zorganizowana przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota. Nasi goście mieli możliwość samodzielnie wypłukać drobinki cennego kruszcu.

 

        4 kwietnia 2012 r. z rewizytą do Pulsnitz udało się z naszej szkoły 30 uczniów klas trzecich wraz z opiekunami.

Uczniowie z niemieckiej szkoły przywitali nas bardzo serdecznie,

a następnie zaprezentowali się w programie artystycznym. Podziwialiśmy taniec, śpiew i grę na instrumentach muzycznych.

Celem spotkań jest integracja oraz wzajemne poznanie miast, kultur

i tradycji obu narodów.

Pulsnitz jest niedużym miasteczkiem położonym w Saksonii,

w którym w sposób tradycyjny do dziś produkuje się pierniki oraz zdobi tkaniny.

        Podczas zajęć edukacyjnych dzieci polskie i niemieckie zostały podzielne na zespoły, które miały do wykonania różne zadania. Dekorowały słodkim i kolorowym lukrem pierniki w Muzeum Pierników oraz ozdabiały według własnego pomysłu stemplami serwetki. Zobaczyły ciekawe miejsca podczas spaceru po mieście min. Pomnik Ernesta Reitschela – współautora Kwadrygi na Bramie Brandenburskiej i patrona tamtejszej szkoły.

Na sali gimnastycznej uczestniczyły w  zabawach i grach zespołowych.

Atmosfera spotkania była przyjazna, czas szybko upływał, trudno było się rozstać. Dzieci zawarły nowe znajomości, wymieniły się adresami, numerami telefonów i e – mailami.

Na pożegnanie każde dziecko z Polski otrzymało upominek  - kolorową prymulkę na świąteczny stół.

Wróciliśmy do domów zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń. Wycieczka do Pulsnitz na  długo pozostanie w pamięci  trzecioklasistów.

  


 

  

  

  

 

  

 

  

  

  

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

Szkoła Podstawowa nr 3
im. Henryka Brodatego w Złotoryi

tel. /76/ 878 35 74 fax. /76/ 743 70 75

Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.