Get Adobe Flash player

Artykuły

Zachowaj Trzeźwy Umysł

W II semestrze roku szkolnego 2011/2012 Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Brodatego w Złotoryi już po raz piaty przystąpiła do realizacji zdań związanych z Ogólnopolską Kampanią „ Zachowaj Trzeźwy Umysł”, która trwa od 2 kwietnia do 30 listopada 2012 r. Organizatorem akcji w mieście jest Urząd Miejski w Złotoryi, natomiast organizatorem ogólnopolskim jest Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych oraz Fundacja Zachowaj Trzeźwy Umysł. Patronat honorowy objął Minister Edukacji Narodowej, Minister Sportu i Turystyki RP oraz Komendant Główny Policji, a patronat medialny ilustrowany dwutygodnik „Kumpel” dla klas 1-3 i dwutygodnik „Victor Junior” dla klas 4-6.

ZTU w 2012 r. ma na celu wspieranie wiary uczniów w możliwości realizacji celów życiowych. W tym roku szkołom podstawowym towarzyszy hasło „ Zdrowy rozsądek- daję radę” Aby poznać smak satysfakcji ze swych działań dzieci muszą nauczyć się stawiać sobie cele do osiągnięcia. Zadaniem dorosłych jest pomóc im rozpoznać swoje potrzeby, zainteresowania, rozwinąć  skrzydła. Realizacja zadań ZTU pozwoli dzieciom na świadome rozumienie technik asertywnych, postrzegania siebie jako osoby aktywnej, zwiększenie wiary w siebie oraz twórcze nastawienie do życia bez sięgania po używki. W ramach kampanii uczniowie będą brać udział w konkursach profilaktyczno-edukacyjnych, które umożliwią im niebanalne zadania do wykonania indywidualnie i grupowo. Będą mogli wyrazić siebie przygotowując prace plastyczne i literackie a nawet kręcąc film. Konkursy pozwolą też na sprawdzenie swojej wiedzy.

Dobrym sposobem promocji profilaktyki wśród dzieci, rodziców i członków społeczności szkolnej jest włączanie różnego rodzaju imprez pod szyld „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Tak też stało się w naszej szkole.

21 kwietnia 2012 roku aura od samego rana była nieco kapryśna. Wiatr przeganiał po niebie ciemne chmury, za którymi schowało się słońce. W każdej chwili obawiano się, że spadnie deszcz, a nikt tego nie chciał. Na ten dzień zaplanowano przecież Piknik Rodziny. Jednak w gwarze przygotowań pogoda niespodziewanie sprawiła niespodziankę. Pokazało się piękne, ciepłe słońce. Do pełni szczęścia mieliśmy już wszystko. Uczestników pikniku przybywało z minuty na minutę, na boisku przy ulicy Lubuskiej zrobiło się gwarnie, kolorowo i bardzo radośnie.

 Główną ideą pikniku  poza wspólnym spędzaniem wolnego czasu w gronie rodzinnym, szczególnie w obecnych czasach  kiedy rodzice są tak bardzo zapracowani, a dzieci dużo czasu spędzają przed komputerem,  było propagowanie zdrowego stylu życia pod hasłem

 „ Zachowaj Trzeźwy Umysł”

 Piknik zainaugurował mecz piłki nożnej ojców uczniów klasy 2a kontra ojcowie dzieci klasy 2b. Punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczął się mecz. Emocji nie brakowało. Można było podziwiać ogromne zaangażowanie zarówno ze strony zawodników jak kibiców . Dziewczynki z obydwu klas uzbrojone w pompony kibicowały z całej siły. Z trybun słychać było głośny doping, kibice z całych serc zagrzewali do gry. Po zaciętej walce, z minimalną przewagą jednej bramki wygrała klasa 2B ( wynik meczu 6:5). Po krótkiej przewie przyszła kolej na małych piłkarzy, ale tym razem szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść klasy 2A (wynik meczu 1:0). Rodzice otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dzieci po torbie słodyczy.

Poza sportowymi emocjami nie zabrakło także czegoś dla pokrzepienia ciała. W czasie rozgrywek  można było korzystać z bufetu. Było wielu chętnych by spróbować pysznych, domowych wypieków przygotowanych przez rodziców. Posilić się można było grillowaną kiełbasą w bułce, napić kawy czy herbaty.

 Oprócz meczów organizatorzy przygotowali jeszcze inne atrakcje. Jednak sielankowy nastrój przerwał nagle deszcz. Niedosyt pozostał i może to dobrze  bo  ta plenerowa impreza uświadomiła wszystkim zebranym jak potrzebne i bezcenne jest znalezienie choć chwili czasu na wspólne, rodzinne świętowanie.  Mamy więc nadzieję na kolejne spotkania.

Nagrodą dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie pikniku było uczucie radości wymalowane na twarzach przede wszystkim najmłodszych. Ekscytacja związana z meczami piłki nożnej – kibicowanie rodzicom, a  z ich strony duma i wzruszenie na widok swych szczęśliwych pociech, to tylko niektóre z emocji, jakie towarzyszyły uczestnikom i obserwatorom imprezy. Miejmy nadzieję, że dzień 21 kwietnia 2012 r. na długo zostanie w pamięci uczniów, rodziców i organizatorów.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pikniku: Urzędowi Miejskiemu w Złotoryi, pracownikom hali sportowej „Tęcza” oraz rodzicom i dzieciom klas drugichWyrazy podziękowania kierujemy również pod adresem Pana Marcina Grubczyńskiego, który sędziował obydwa mecze piłki nożnej.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 3
im. Henryka Brodatego w Złotoryi

tel. /76/ 878 35 74 fax. /76/ 743 70 75

Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.