Konkurs plastyczny klas 0 - II "Śladami Henryka Brodatego" rozstrzygnięty

Henryk  Brodaty  - twórca tzw. monarchii Henryków śląskich. Propagator rozwoju górnictwa, zakładania miast i wsi na prawie niemieckim. Przeprowadził reformę monetarną. Przyczynił się do rozwoju gospodarczego Śląska”. (Encyklopedia WIEM)

Tradycją naszej szkoły od 2007 r. stały się obchody Tygodnia Patrona (w dniach 14 - 18 maja 2012 roku odbywają się one po raz piąty). Z tej okazji ogłosiliśmy dla uczniów klas 0 – II konkurs plastyczny pod tytułem „Śladami Henryka Brodatego”, w którym wzięło udział 48  maluchów.

Temat trudny, zważywszy na fakt, iż nasz patron - książę Henryk Brodaty żył w epoce średniowiecza, a zatem w czasach dla nas bardzo odległych. Dla dzieci 6, 7 i 8 letnich (wychowanych w dobie komputerów, telefonów komórkowych i iPadów) niemal nierealny. Niemniej jednak najmłodsi uczniowie poradzili z nim sobie całkiem dobrze. Ich prace, to nie tylko portrety księcia i jego małżonki, ale również nadanie praw miejskich na prawie magdeburskim w 1211 r. naszemu miastu, ciężka praca ówczesnych kopaczy złota pod górą św. Mikołaja czy też wygląd starych uliczek z pięknymi kamieniczkami i kościołami. Młodzi artyści wobec takiego wyzwania musieli nie tylko uruchomić swoją wyobraźnię, ale także „podeprzeć się” konkretną wiedzą historyczną.

Gratulujemy uczestnikom podejścia do tematu i musimy przyznać, że wyłonienie zwycięzców sprawiło jury niemałe trudności.