Dzisiaj jest: 8 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Stanisław, Eryk, Liza

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2014

imagesCNWDCG0T Trochę historii:

W 1971 r. zainaugurowano działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) Stowarzyszenie zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Celem głównym Stowarzyszenia jest rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Stowarzyszenie to zainicjowało w 1999 roku obchody Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Przez pierwsze 9 lat obchodzone było w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań. Od 2008 r. przedłużono świętowanie do całego miesiąca. Jest to najdłuższe święto w szkole nie tylko nauczycieli-bibliotekarzy, ale przede wszystkim uczniów i wszystkich użytkowników biblioteki.

"Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" - słowa te -  wypowiedziane przez znanego włoskiego pisarza - Umberto Eko stały się hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Jak świętowaliśmy w naszej szkole:

- pasowanie na czytelnika,

- konkurs na laurkę dla biblioteki z hasłem zachęcającym do czytania - dla uczniów klas I - III,

- konkurs  afiszowy "Mole książkowe" - dla klas II i III,

- afiszowy konkurs czytelniczy "Mój bohater wyszedł z książki" - dla klas IV - VI,

- inscenizacja "Książka przed sądem" w wykonaniu uczniów biorących udział w zajęciach bibliotecznych,

- podsumowanie konkursów, wręczenie nagród.

Pasowanie na czytelnika

W październiku uczniowie klas I zostali włączeni w poczet czytelników. Z tej okazji odbyły się w bibliotece uroczyste zajęcia "Poznajemy bibliotekę szkolną i jej zbiory". Celem zajęć było przygotowanie uczniów do swobodnego i samodzielnego korzystania z pomieszczeń i zbiorów bibliotecznych oraz uświadomienie, jak ważną rolę odgrywa książka w życiu człowieka. Podczas zajęć dzieci  rozpoznawały bohaterów bajek i baśni, rozwiązywały zagadki, a także zapoznały się z regulaminem wypożyczalni i czytelni. Dzieci utworzyły pociąg, którym zwiedzały bibliotekę. Zatrzymywały się na stacjach "Bajki i wiersze", "Opowiadania dla dzieci młodszych", "Lektury". W czytelni z przyjemnością oglądały albumy, encyklopedie i przeglądały dziecięce czasopisma. Potem złożyły uroczyste ślubowanie, że będą dbały o książki co "podpisały" odciskiem paluszka na akcie ślubowania. Na zakończenie, każde dziecko wypożyczyło swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.

Konkursy

W ramach obchodów święta, biblioteka ogłosiła konkursy. W klasach I - III odbył się konkurs na laurkę dla biblioteki, w której zamiast życzeń, miało się znaleźć hasło zachęcające do czytania.

Na konkurs wpłynęło 53 laurki.

Najlepsze hasło - "Książka - odrzutowiec do krainy wyobraźni" wymyślił Wiktor Kwapisz z klasy Ia.

Ciekawych haseł było bardzo dużo:

-"Wyobraźnię dużą mam, kiedy książki czytam sam",

-"Czy te gube, czy te chude, książki dobre są na nudę",

-"W krainie książek czai się mądrości zalążek",

-"Biblioteka super miejsce, chcesz być mądry, odwiedzaj ją częściej",

-"Kto książek nie omija, temu się fantazja rozwija",

-"Bo gdy dręczy ciebie nuda, książka może zdziałać cuda".

W klasach II i III odbyłsię konkurs afiszowy "Mole książkowe" - przez 5 klejnych dni, w bibliotece szkolnej ukazywały się karty z zadaniami ze znajomości literatury dziecięcej w formie zagadek, wykreślanek, testów.

W klasach IV - VI się afiszowy konkurs czytelniczy pod hasłem "Mój bohater wyszedł z książki". Przez 6 kolejnych dni ukazywały się karty z zadaniami - był "Korowód postaci literackich", rebusy, zagadki, cytaty ze znanych książek młodzieżowych, z rozsypanki wyrazowej trzeba było ułożyć 10 tytułów książek, a takżę na podstawie obrazów z filmów, napisać tytuły książek, na podstawie których te książki powstały.

Wyniki konkursów:

Konkurs na laurkę dla biblioteki:

I m Pola Mowna z kl. 1a

II m Wiktor Kwapisz z kl. 1a

III m Adrian Pastuszak z kl. 1a

wyróżnienie: Paulina Jakubowska kl. 3b

Monika Mikołajczyk kl. 3b

Afiszowy konkurs czytelniczy "Mole książkowe"

I m Jagoda Kowalska kl. 3b

II m Ola Wróblewska kl. 3b

III m Hania Jasińska kl. 3a

wyróżnienia: Paulina Jakubowska kl. 3b

Ola Sarwaryn kl. 3b

Ola Kalisz kl. 3a

Afiszowy konkurs czytelniczy "Mój bohater wyszedł z książki"

I m Nikola Manowiec kl. 6a

II m Pamela Batek kl. 6a

III m Weronika Matuszczyk kl. 6a

wyróżnienia: Konrad Gągorowski kl. 4c

Maja Górska kl. 6a

Na zakończenie obchodów Święta Bibliotek odbyło się w sali gimnastycznej podsumowanie konkursów oraz wręczenie nagród książkowych dla zwycięzców. Uczniowie wszystkich klas obejrzeli inscenizację "Książka przed sądem" w wykonaniu uczniów koła bibliotecznego.

192021222324